Společnost Dell uvolnila na trh nový 23palcový počítač typu all-in-one (vše v jednom). Pojďme se na něj podívat...
<script type='text/javascript'></script>
Výrobek je založen na platformě od Intelu a nese označení Dell Inspiron One 2320. Srdce tohoto stroje tvoří procesor, u něhož si lze vybrat ze dvou možností – a to buď Intel Core i5 2400S, nebo Intel Core i7 2600S. Dále zde máme na výběr ze dvou variant grafických karet – integrovaného grafického čipu Intel HD 2000, nebo samostatné grafické karty GeForce GT 525M. Navíc může být tento pc vybaven až 8 GB RAM DDR3 a až 2 TB úloženého prostoru. Nechybí u něj ani zabudovaná webkamera pro jednoduchou videokomunikaci, SRS audio, gigabytový Ethernet, Wi-Fi 802.11 b/g/n, DVD vypalovačka či za příplatek Blu-ray kombo, čtečka karet 8v1, podpora pro WiDi (Wireless Display), televizní tuner, výstup pro HDMI a samozřejmě 6x USB 2.0. To vše ukryto v 23palcovém dotykovém displeji s LED podsvícením a rozlišením až 1920x1080.
Cena tohoto počítače se pohybuje mezi 950 a 1400 dolary (tedy mezi 17 000 - 26 tisíci českých korun).
Nějak mi tu chybí komentář typu: "Více by se tam hodila ATI XYZ atd..." Co se děje? :D
Na druhou stranu jsem trochu překvapen, že do takového stroje je na jednu stranu narváno 8 GB RAM (taková slušná renderovací stanice), ale mezi grafickými kartami je ve výběru Intel HD nebo GeForce.
Nebo mě teď napadá, že jsem si to špatně vyložil; nejsou tam obě - založené na technologii nVidia Optimus?
No hodila, ale pro mě jsou spíš celé All in One PC nesmyslem. Platíme nehorázné peníze jen za to, že je to malé. Za 26K se dá pořídit už slušný PC, který je schopen vysokého výkonu stejně, jako nízké spotřeby a hlučnosti. Jediné co ale lidem vadí je vleikost a tohle mi nejde do hlavy, je to uplná blbost.
Pokud tedy výkon nechci, stačí mi malá krabička se Zacate, přilepená na zadní stranu monitoru, kdy ušetřím cca 10K a více.. A na internet to stačí, i na lehké hry a HD filmy či internetový obsah..
Celý smysl All in One PC je v tom, že jsou slabé, jsou nemodifikovatelné, neuchladitelné, předražené, hlučné a vlastně nesmyslné.. Pokud to má být na internet, necháp přítomnost Core i7. Pokud to má být na cokoliv jiného, nechápu chybějící kejs a všechny patřičné komponenty v něm..
Těch 8GB už je pouze poslední marketingová záchrana, čísla znamenají výkon a ramky především. Stejně tak grafika GT525, která jde určitě s 1GB paměti, ve které se ztrácí jako zajíc v lese.. Faktem je, že pokud to má být uchladiteln, tepelná efektivita Radeonů je prostě lepší :-)
Co se Optimusu týče, tahle technologie nespolupracuje s jinými grafikami, než správně upravenými IGP nVidie. Jedná se o moc chytrou věc. Samotné IGP má logiku, kterí říká "to zvládnu, tohle ne" a spravuje celý počítač - vstupy, tok dat, výstupy. Pokud na to nestačí, dedikovaná karta je připojená k ní a čeká na příkazy (vypnutá). Systém danou kartu nevidí, ona pro počítač jakoby neexistuje. Ve chvíli, kdy přijde příkaz "já to nezvládnu", drivery daného čipu a vše je dávno načtené jakožto součást driveru IGP a tudíž čip jen zapne, prorachtá pár výpočtů a pokud nepřijdou další, vypne. Výstup pak putuje přes IGP na reálný výstup počítače. Pro systém je to tak vlastně jen IGP s vlastní a dedikovanou výpočetní částí, jedna grafika.. Ovšem nechápu, dokud se Optimus pojí s relativně slabými a "úspornými" čipy. Smysl má až v době nějakývh GTX560M a výš..
NVidia Optimus nespolupracuje s jinými kartami než od nVidia? Já jsem si vždycky myslel, že je tato technologie určená pro spolupráci například integrované karty Intel (GMA) + eterní nVidia (GeForce).
V tom ostatním se shodneme, jak jsem ostatně napsal v prvním komentáři = nevyvážená sestava!
Nene, přepínání na GMA HD2000 a HD3000 v nových Core i5 a i7 procesorech není Optimus, ale externí přepínání na HW-SW úrovni. Přepnutí je stále nutno vykonat uživatelem a je doprovázeno minimálně probliknutím obrazovky a aktivací příslušného GPU.. U Optimusu vážně nepoznáš, které GPU právě počítá..
Už jsou na trhu levnější produkty se stejným výkonem. Dell moc nemusím.