Operátoři nás berou na hůl, Poláci za 1 GB zaplatí 4 Kč!

Srovnání cen mobilního internetu

<script type='text/javascript'></script>


Výsledky srovnání cen mobilního internetu v Evropě děsí. Rozdíl v tom, kolik si operátoři účtují za 1 GB dat v jednotlivých zemích, je až několik stovek korun. Kde konkrétně za data zaplatíte nekřesťanské peníze a kde stojí o něco málo víc než rohlík?

Dřív děti couraly po venku, hrály kopanou, vybiku, skákaly gumu, cvrnkaly kuličky a největší king byl ten, kdo zazvonil na všechny zvonky ve vchodu a stihl utéct dřív, než ho při lumpárně chytila sousedka. Dneska všichni raději chytají Pokémony, fotí selfíčka na Instagram, chatují a borci jsou ti, kteří mají nejvíc lajků na Facebooku. Kdo není nonstop online je zkrátka úplně out.  

Nic není zadarmo, někde ale zaplatíte výrazně méně

Ve spojení s virtuální světem můžete být pomocí chytrého telefonu, tabletu, počítače, a dokonce i hodinek. Vše má ale svou cenu. Elektronické vymoženosti musíte neustále zásobovat gigabajty, a čím modernější přístroj vlastníte, tím rychleji je zpravidla spotřebuje. Toho jsou si mobilní operátoři moc dobře vědomi, proto nechtějí jít s cenou paušálních tarifů mobilního internetu dolů ani o chlup.  

Ne v každé zemi je to ale stejné. Hříšně levné polské datové pakety jsou toho jasným důkazem. 1 GB můžete v Polsku pořídit za směšné 4 Kč. Proto i při zdejší průměrné hodinové mzdě 141 Kč máte za 60 minut vyděláno na vstupenku do online světa v hodnotě 35,2 GB, která vystačí s přehledem na celý měsíc, a to i pokud vlastníte toho největšího žrouta dat.

Jak to, že si každý operátor může účtovat, kolik se mu zachce?

Proč je rozdíl v ceně za přenesená data tak razantní? Odborníci tvrdí, že je to trhem. V každé zemi funguje trochu odlišně. Mobilní operátoři si navíc mohou účtovat, kolik se jim zrovna zlíbí. V telekomunikacích totiž nelze žádným způsobem spočítat nákladovou cenu. I křišťálová koule je na to krátká. Nedokáže vám říci, kolik si máte účtovat, aby vám to začalo vydělávat. Jediné, s čím můžete kalkulovat, je cena infrastruktury s konkrétními parametry. Zbytek je tak trochu alchymie. Mícháte si lektvary s X bajty a zákazníky a modlíte se.  

Přesto už v roce 2010 byl přibližný odhad výrobců intenzivně využívaných sítí, že 1 GB by měl stát o něco méně než 1 euro, u sítí postavených pro méně intenzivní využití by pak měla být cena za GB okolo 2 eur. Od té doby ale uplynulo už 6 let a ceny za technologie klesly. Levnější by tak měla být i data. Za špičkovou cenu by se v Česku dalo pokládat něco pod 30 Kč. 30–50 Kč je celkem optimální. Nad hranicí 50 Kč za GB už je ale vše jen trapný pokus operátorů na nás vydělat.

Tabulka cen mobilního internetu

 

Co nám aktuálně nabízí velká trojka?

  1. O2 tarify - Nejlevnější, co operátor O2 aktuálně nabízí, je datový tarif s 1,5 GB za 199 Kč měsíčně. V nabídce samozřejmě nechybí ani balíčky se štědřejší porcí dat - 5 GB za 449 Kč nebo 10 GB za 649 Kč. K balíčkům lze po vyčerpání dokoupit další gigabajty za výhodnější cenu a všechny se dají sjednat pouze se smlouvou na 24 měsíců.
  2. Vodafone tarify - Nabídka pro zákazníky Vodafone je celkem rozsáhlá. Vybrat si mohou z balíčků, které obsahují 500 MB až 10 GB dat, s tím, že ceny startují na 89 Kč a končí na 549 Kč. Pokud ale k zákazníkům Vodafone nepatříte, můžete si sjednat pouze tarif s 4 GB za 499 Kč nebo 10 GB za 699 Kč.
  3. T-Mobile tarify -  Poslední operátor se cenově příliš neliší od těch předchozích. 1,5 GB balíček u něj koupíte za 199 Kč, 5 GB za 299 Kč a 10 GB za 499. Ceny platí pouze pro zákazníky T-Mobile, ostatní si připlatí cca 150 Kč navíc.

Oproti spoustě zemí to u nás není zrovna žádná velká hitparáda. A protože v budoucnu nejspíše neprozřeme, neodhodíme moderní vymoženosti a nevydáme se do lesa objímat stromy, nezbývá, než to udělat radikálně a přestěhovat se za levnými gigabajty do Polska. Druhou možností je, počkat než operátoři zlevní a naučit se prozatím více využívat veřejnou Wi-Fi a neplýtvat tak zbytečně daty.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal

To je tedy pěkný"bordel",na co máme naše instituce a potažmo EK.U nás se tomu říká,že je to na hniličku,řečeno slušně!!