Zájem o CRT obrazovky definitivně upadá, v novodobých rodinách jsou ve většině případů nahrazeny plochou televizí s přístupem k HD stanicím.
<script type='text/javascript'></script>
Výzkumná agentura Nielsen Admosphere přinesla zajímavé poznatky týkající se oblíbenosti tenkých televizních přijímačů. Kontinuální výzkum uskutečněný v letech 2012 až 2015 jasně ukazuje, že zájem o televize s plochou obrazovkou narůstá. Zatímco v roce 2012 plochou TV vlastnila něco málo přes polovina domácností, dnes plochou televizi najdeme už ve čtyřech z pěti domácností (přesněji v 82 procentech případů).
Jak je možné odhadnout, oproti tomu skleněné CRT obrazovky zaznamenávají klesající trend. Počet domácností s objemnou CRT obrazovkou se v posledních třech letech snížil o 32 % - z původních 52 % v roce 2012 na 24 % v roce 2015. Výměna zastaralého televizního přijímače za nový není pouze o velikosti zařízení, ale také o lepší kvalitě obrazu.
Moderní televize označujeme zkratkou HDTV (High-definition television), tedy televize s vysokým rozlišením, které jsou schopny přijímat formát vysílání televizního signálu s vyšším rozlišením, než bylo zvykem u starých obrazovek. HDTV mají obraz s poměrem stran 16:9 a jsou schopny zobrazit minimálně 720 fyzických řádků, případně 1080 řádků. Běžná širokoúhlá televize má 1280 x 720 obrazových bodů (HD rozlišení) nebo 1920 x 1080 bodů (Full HD rozlišení).
Aby mohli uživatelé využívat plné rozlišení televize, musí tomu odpovídat i kvalita příjmu televizního signálu. V současnosti necelá polovina domácností přijímá televizní vysílání v HD rozlišení, přičemž před třemi lety se jednalo pouze o 15 % rodin. Na území České republiky je možné naladit stanice v HD kvalitě přes satelit, kabelové či IPTV vysílání a pozemní digitální vysílání DVB-T. Všechny varianty mají v českých domácnostech téměř srovnatelné zastoupení v rozmezí od 13 do 17 procent.
Úvodní tři odstavce jsou podle mě nesmyslné. CRT obrazovky se už několik (5-10) let nenabízejí, nevím tedy podle čeho by se dal hodnotit zájem - určitě bude jenom na teoretické úrovni, CRT televizor dnes nelze v žádném obchodě koupit. My třeba doma máme CRT, má to jednoduchý důvod, předchozí televizor odešel v době, kdy LCD byly ještě neskutečně drahé (odejít o dva tři roky později, nepochybně máme LCD). To že televizor slouží pouze jako monitor jsme si zvykli už se starou teslou color110, která pochopitelně neměla hyperband tuner a většina kanálů tak byla dostupná jen přes videorekordér (oni by se stejně na těch 7 předvoleb nevešly). Nyní to je zcela stejné, pouze s tím, že televizor nemá DVB a vše přijímame právě přes videorekordér. Jen doufám, že současný televizor vydrží alespoň do roku 2020, tedy do zavedení DVB2 (co budeme dělat, pokud televizor odejde třeba v roce 2018 je otázkou, ale to se případně vyřeší za pochodu).
Počítám-li střední dobu života (tedy "úhyn" 50%) elektrospotřebiče 7 let (já vím, je to velmi optimistické, ale takto to počítal zákon o elektroodpadu), je jasné, že výměna bude ještě nějakou dobu probíhat. Ti co jedou po módní vlně své přijímače vyměnili již dávno, my ostatní nemáme důvod vyhazovat něco, co funguje. Číslo bude pochopitelně dále klesat, protože jestliže CRT pouze odcházejí a nahrazují se LCD tak to ani jinak nejde.
P.S.: Pokud jde o kvalitu, ta je (snad jen pominu-li předrevoluční přijímače) velmi závislá na kvalitě zdroje signálu. Ano televizor s vestaveným DVB přijímačem bude mít většinou lepší obraz než televizor přijímající analogový signál. Ale třeba po doplnění set-top-boxem už kvalita dost závisí na propojení. Také závisí na síle signálu, analogový přijímač byl schopný přijímat i dost poškozený signál (třeba bez detekce barvonosné složky nebo tak, že se obraz utápěl v šumu, ale pořád se to dalo sledovat), digitální přijímač tuto schopnost nemá, tam je buď všechno nebo nesledovatelný obraz (případně hláška "není signál"). Musím říct, že nejlepší výsledky dosahuje relativně levný Blu-ray přehrávač (používaný ale většinou na DVD) ke kterému musel být dokoupený převodník HDMI na SCART (ano v tom je zádrhel levných přehrávačů - nemají analogové výstupy, cena toho převodníku potom přesahuje cenu přehrávače) - takovou kvalitu na této televizi nepamatuju a opět mě to přesvědčilo, že to není jenom v tom, jestli je obrazovkou katodová trubice (CRT) nebo tekuté krystaly (LCD).