Prohlížeč do krabičky? To je BitBox, nový maximálně bezpečný prohlížeč

Sirrix AG BitboxVzhledem ke stále častějšímu využívání internetu vedoucímu k více případům zneužití, se velmi důležitým faktorem určujícím používání toho či jiného internetového prohlížeče stává bezpečnost. Přestože různé společnosti tvrdí, že právě jejich prohlížeč je ten nejbezpečnější. Pravdou zatím zůstává, že škodlivý software, který by jej mohl napadnout, se vždy nějaký najde.

<script type='text/javascript'></script>


S novinkou nedávno přišla společnost Sirrix AG (původem z Německa). Využili ze všeho to nejlepší - jak z Firefoxu, Linuxu, tak i z virtualizace. Výsledkem je internetový nanejvýše bezpečný prohlížeč BitBox (zkráceně "browser in a box"), jehož hlavním účelem (který při původním zadání požadovala německá vláda) je udržet malware mimo operační systém. Co se týče kompatibility pracuje se systémy Windows (XP, Vista a W7) a Linux (Debian, Ubuntu, OpenSUSE a Gentoo).

Bezpečnost Bitboxu vyplývá z využívání vizualizovaného prostředí využívající VirtualBox 4.04 a odolné implementace Debianu 6, přičemž je postavený na Firefoxu 4 běžícím na naprosto izolovaném virtuálním stroji bez možnosti zasahovat do hlavního systému, se kterým sdílí jenom jednu jedinou složku. A to prostřednictvím samostatného uživatelského účtu. Navíc se při každém spuštění prohlížeče vyresetuje i certifikovaná boot image – což právě odstraní nechtěný malware, který by se náhodou mohl při předchozím užívání dostat dovnitř a uchytit. Koneckonců samotná společnost tvrdí, že se jedná o technologii ještě bezpečnější než sandbox, který využívá například prohlížeč Google Chrome. A navrch o BitBoxu prohlásila: "Uživatel díky němu může surfovat na webu zcela bezstarostně."

Sirrix AG Bitbox

Zároveň toto zvýšení bezpečnosti ale běžného uživatele nijak neomezuje. Může naprosto normálně stahovat, kopírovat/vkládat nebo tisknout. Pokud však potřebujete nahrávat soubory na webová úložiště, nastává problém – tohle ještě prozatím vyřešeno není.

Tento internetový prohlížeč je k dispozici zdarma a lze jej nainstalovat naprosto jednoduše – podle Sirrixu nepotřebuje uživatel k jeho instalaci žádné speciální znalosti. Pro firmy pak je vytvořena rozšířená verze spolehlivě rozdělující internet od firemního intranetu pro centrálně řízení IT prostředí.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele Hellraiser
[2882] Velikost

ZDravím do redakce.
Možná by nebylo od věci napsat, že tento prohlížeš má 0,9 GB velkou instalačku. Chtěl jsem tento produkt vyzkoušet, ale stahovat a instalovat více než 900 MB se mě zdá pro prohlížeč opravdu hodně. Chápu že to běží na principu virtualizace, ale i tak se mi to zdá opravdu hodně.

Takže možná příště.

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Děkujeme za přínosný komentář. Souhlasím s vámi, velikost je opravdu trochu větší než by se očekávalo.

Mně tedy spíše vadí, že systém není "portable". Líbilo by se mi, mít takovýto systém například na flashdisku a spouštět si jej dle libosti na jakémkoliv PC v jakémkoliv OS. Velikost by mi v tomto případě nevadila, protože dnešní ceny "flešek" okolo 2GB jsou velmi příjemné.

Když tedy pominu ten princip zabezpečení, který se zdá skutečně asi nejlepší, k mému účelu (potřebám) pořád vychází nejlépe ořezaná verze Linuxu, která se dá nabootovat z flashky ještě před spuštěním OS a není nutné ji instalovat (například Puppy distribuce). Proto si nejsem zcela jist, jestli nakonec získá BitBox své místo a uplatnění. Na druhou stranu se tím otevřela zajímavá myšlenka ohledně pojetí bezpečnosti...