Uplynulo již přesně 20 let od doby, kdy Linus Torvalds napsal v chladných Helsinkách jeho jádro. Od té doby se mnohé změnilo, ale základní teze svobodného softwaru navržené Richardem Stallmanem z roku 1983 nikdy nevymizely. Linux oslavuje dvacetiny, pojďme si jej společně představit.
<script type='text/javascript'></script>
Co je to Linux?
Linux je plnohodnotný operační systém, který je distribuován kompletně zdarma pod licencí GPL. Je totiž založen na GNU projektu, tedy na filozofii svobodného softwaru a Open source, což je v dnešním finančně založeném světě unikátní tendence. Během několika málo let po napsání jádra se Linux rozšířil po celém světě, a ne nadarmo investovala polečnost IBM v roce 1999 miliardu dolarů do jeho vývoje a zviditelnění.
Linux dnes velmi statečně konkuruje a v mnohém převyšuje ostatní placené operační systémy díky obrovské celosvětové komunitě vývojářů. Magické slůvko "free" a celá geniální Stallmanova deklarace svobod zapůsobila obrovským dojmem. Kdo by nechtěl kvalitní systém, který dokonale padne na míru vašemu obchodnímu apetitu, můžete si jej kdykoliv upravit podle svého a ke všemu je zdarma!?
Věděli jste, že skoro 95% všech superpočítačů běží na Linuxu?
Kde všude je Linux?
Linux nenajdeme pouze ve stolních počítačích, obsahují jej i mobilní zařízení (Android) - kupříkladu chytré telefony, dokonce i software obsluhující televize, DVD a další podobná multimédia. Díky tomu, že Linux dokáže velmi dobře využít potenciál hardwaru na kterém běží, zaznamenal od roku 1995 obrovský rozmach ve světě superpočítačů (dnes již podíl téměř 95%).
Statistiky využití
Když srovnáme počet lidí, kteří používají Linux, s těmi co holdují Windows, dostaneme se stále do čísel v značný neprospěch Linuxu - udáváno 5,1% uživatelů. Bereme-li v úvahu webové prohlížeče, pouze 1,45 % jich běží na Linuxu (březen 2011). Naopak využití v mobilních zařízeních se pohybuje okolo 30-33%. V serverové sféře už jednoznačně vede Linux - zhruba 65% serverů běží na Linuxu.
Facebook, Twitter, Google, eBay... Všude je Linux...
Distribuce
Linux je pro osobní počítače šířen v kompletech, nazývaných distribuce. Jádro je stále přibližně stejné, jen se na něj nabaluje trochu jiný další kód. Distribuce mají vlastní komunity vývojářů a vlastní umístění pro balíčky programů (repozitář), které je možné jednoduše stáhnout a nainstalovat.
Která je TA Pravá?
Není možné objektivně usoudit, která distribuce je ta nejlepší. Linuxoví zastánci často považují všechny distribuce za nejlepší, stačí, že je to Linux. Začátečník si nejspíš vybere Ubuntu nebo třeba OpenSuse či Mandrivu. Pokročilý uživatel může sáhnout po Debianu. Před pořízením distribuce je výhodné porozhlédnout se na specializovaných fórech a Linux webech a zvážit všechny vyrianty. DistroWatch.com pomáhá udržet přehled nových verzí, na Wikipedii je krásný vývojový strom všech známějších distribucí, v ČR existuje kvalitní diskuzní fórum ABCLinuxu.cz, a v našem přehledu nesmí chybět také softwarový guru LinuxSoft.cz (viz odkazy).
Ubuntu
Distribuce s největším počtem dostupných programů v repozitářích a současně nejoblíbenější je Ubuntu Linux (www.ubuntu.cz). Nabízí komfort uživatelského rozhraní velmi podobného Windows, proto je často doporučován začínajícím uživatelům jako první krok od Gatese k Torvaldsovi.
Přečtěte si také náš článek: Linux: Ubuntu – alternativní operační systém?
Závěrem
Když Torvalds dopisoval poslední řádky kódu, nejspíš nečekal, co všechno způsobí jeho geniální nápad. Tučňák od té doby vyrostl (10,239 řádků při narození, dnes 14,294,439 řádků), zmoudřel a získal mnoho zkušeností. Mně nezbývá než popřát Linuxu šťastné kulatiny, hodně štěstí a mnoho spokojených uživatelů.
Odkazy
- Linuxový koutek PCPoradenstvi.cz: linux.pcporadenstvi.cz
- Nejnovější verze distribucí: distrowatch.com
- Wikipedie - vývojový strom distribucí: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Gldt.svg
- České diskuzní fórum o Linuxu: www.abclinuxu.cz
- Programy pro Linux: www.linuxsoft.cz
Vysvětlení pojmů
Pojmem Linux je dnes myšleno pouze jeho jádro. V článku však používám Linux jako kompletní systém (jádro + další kódy prostředí atd.). Při označení distribucí používám záměrně zkratkovité názvy - celý název Debianu je Debian GNU/Linux, atd. Děkuji za pochopení.
Pěkný článek, máte zajímavý styl psaní. Většina autorů dnes dává okatě najevo, jak spolkli všechnu moudrost světa a vy spíše vedete čtenáře za ruku. Už dlouho (jestli vůbec) jsem nečetl o linuxu a rozuměl přitom opravdu každému slovu. Jen tak dále :)
Trochu pozdě, ale přece děkuji za názor a hodnocení, takové komentáře nám dodávají jistotu, že naše práce má smysl :). Ještě jednou díky!