Hamburský soud rozhodl o pokutě ve výši 24 milionů eur pro server Rapidshare.com. Jedná se tak už o druhý větší boj sdružení autorů proti pirátům.
<script type='text/javascript'></script>
Jistě každý z vás zná kauzu The Pirate Bay, kde před soudem stanuli provozovatelé tohoto serveru. Podle některých byli obžalováni právem, podle některých ne. To je opravdu diskutabilní a nejasné téma, které zde rozebírat nebudu. Jediné, co je jasné, je, že čtveřice z TPB měla pár výhod při obhajobě, které rapidshare mít nebude: jednalo se o torrentový vyhledávač, takže sami provozovatelé v podstatě nic nesdíleli, a peníze z toho měli jen minimální, a to jen na provoz serverů.
Zato rapidshare je opravdu výdělečná věc. Tisíce registrovaných uživatelů posílají na účty tohoto serveru opravdu nemalé sumy. A co je hlavní a nejdůležitější, podle některých (možná přehnaných) odhadů se na serverech rapidshare nachází až čtvrtina ilegálního obsahu na internetu.
Pokutu 24 milionů eur stanovil soud v Hamburku na podmět organizace GEMA, německé společnosti sdružující až 65 000 autorů chránící jejich práva. Rapidshare se s největší pravděpodobností odvolá, aby zmírnil sumu, která byla stanovena. Přeci jen necelých 625 milionů Kč je poměrně dost, a i když vydělávají hezké sumičky na provozu serverů, není to nezanedbatelné.
Dalším bodem rozsudku byl soudní příkaz na smazání ilegálního obsahu a zamezení jeho dalšího uploadu. Dále rapidshare dostal seznam zhruba 5000 skladeb, které jsou pro sdílení tabu.
Jak jsem se už v úvodu zmínil, je to další krok v boji proti pirátství, a pokud se nebude rapidshare neustále odvolávat a soud se nepotáhne měsíce, ba dokonce i roky, můžeme čekat další tvrdý útok proti podobným organizacím ze stran bojovníků proti internetovému pirátství povzbuzených soudní výhrou GEMA. Ostatně sám výkonný ředitel GEMA Harald Heker uvedl pro deník Die Welt: "Rozhodnutí hamburského soudu je mezníkem pro boj skupiny GEMA proti nelegálnímu užívání hudebních děl na internetu."
Zajímalo by mě jak Rapidshare může filtrovat ilegální obsah, když skoro všechno jsou zararované archivy s heslem, kdyby museli každý archiv stáhnout , přijít pomocí nějakého softu na heslo a následně jej rozbalit, to by myslím trvalo pěkně dlouho...
Pirátství tu bude stále a troufám si tvrdit, že nikdy nebude vymýceno.. Už třeba jen jak v zahraničí hrozí odpojování lidí, co nějakým způsobem sdílí data chráněná autorským zákonem - stačí si koupit šifrovaný VPN-tunel a ISP nic nezjistí ..
Jako jedno z řešení by bylo snížení cen za DVD/ BD apod. na přijatelnou úroveň... ale i přesto pirátství tu bude stále, ale tímhle postupem by mohlo klesnout na nižší úroveň..dost mě překvapuje, že to společnosti typu RIAA, OSA, BSA nevidí (i když o těch si také myslím své).
rapidshare ho nemusí stahovat :D ten obsah je nahraný na jejich disky o stovkách TB.. a prolomit primitivní heslo v raru není takový problém pro lepšího hackera a takové určitě rapidshare má.. ztačí ale také studovat název, většinou je to nějaká zkratka nebo kód dané hry či filmu.. a není problém to odfiltrovat..
souhlásím ale se slevou. pokud by klesly ceny, prodalo by se rapidně více než teď a ta sleva by si na sebe eště vydělala a klesla by kriminalita..
Rapidshare sleduje názvy těch souborů.... a podle toho to maže... V poslední době už na to lidé přišly a soubor nazvou třeba Honzíkova cesta.... Druhou věc je, že na warfora chodí tzv. bonzáci, kteří linky na rapidu bonzují a admini z rapidu to pak mažou... Čili žadná hesla v archivech se nelámou je to o dost jednodušší.....
nebo taky, že se dá vcelku snadno vystopovat, odkud žadatel přešel na link souboru a tam se zjistí že to bylo war forum a soubor smaže..
přiznám se že o bonzácích jsem nevěděl a nenapadlo mě to :D je to vyčůraný :D
Chlapče, chlapče... prolomit primitivní heslo hrubou silou (brute force) - jo dobře (mimochodem to nedělá hacker), ale primitivní heslo je 5-ti místné a ještě z normálních znaků - takové si 90% lidí do raru nedává. Průlom hesla nad 8-10 znaků je prakticky nemožný a pokud se objeví ještě nestandardní znaky a čísla, tak je nemožný úplně. Řekl bych, že disky Rapidshare budou jedny z největších paměťových zařízení na světě, takže lámání archivů rozhodně NE!
Ano jak říkal Honza, Rapidshare to maže podle názvů souborů - proto když uploader pojmenovává soubory spávně, riskuje smazání - nejlepší je pojmenování, které je sice podobné názvu software, ale není stejné - většinou jej neodhalí a nesmažou.
Bonzáci existují, ale na takovou práci už musí být speciální osobnost nebo extra vysoký plat (což není), takže jich mnoho nebude.
Ještě dvě krátké příhody, trochu offtopic:
Na jednom nejmenovaném warez fóru byla diskuze na téma "vaše povolání". Vedle podnikatelů, traktoristů a dělníků napsal jeden vážený přispěvatel a uploader, že pracuje v Protipirátské orgnizaci a práci velice důvěryhodně popsal... Asi si umíte představit ty výkřiky údivu.
Na jednom warez fóru byl v pravidlech postování příspěvků odstavec, který zakazoval posílání linků na software od ESETu, z důvodu výhružky, že pokud bude postnut link na jejich produkt, celé fórum půjde pryč :-).
Ano jak říkal Honza, Rapidshare to maže podle názvů souborů - proto když uploader pojmenovává soubory spávně, riskuje smazání - nejlepší je pojmenování, které je sice podobné názvu software, ale není stejné - většinou jej neodhalí a nesmažou.