Spamihilator aneb jak zabránit otravování spamem?!

Spamihilator icoUrčitě se každému uživateli ve svém oblíbeném e-mailovém klientu objevila tzv. nevyžádaná pošta neboli spam. Tato havěť dokáže být velice nepříjemná a otravná. My si dnes ukážeme program, který s ní umí dobře bojovat.

<script type='text/javascript'></script>


Program Spamihilator filtruje nevyžádanou poštu z e-mailových klientů. Takže abyste ho využili, musíte používat e-mailový klient typu Outlook, Thunderbird apod.
A hned ze začátku jistě všechny potěším, Spamihilator je freeware :)!

Pojďme na to, instalujeme…
Sami za chvíli uvidíte, jak je vše snadné. Po stažení a instalaci se nám objeví na výběr námi používaný e-mailový klient, na který klikneme – já používám Mozillu Thunderbird, ale vy si samozřejmě vyberte klienta, který používáte a který vám vyhovuje. (Pokud svého klienta nevidíte, zvolte v nabídce Another one - viz níže).

spamihilator

Po jeho vybrání klepneme na tlačítko Next. V dalším kroku musíme zatrhnout účty, které chceme filtrovat.

spamihilator

Následujícím kliknutím se proces přijímání e-mailů nastaví tak, aby pošta šla nejdříve přes Spamihilator, a teprve poté do klienta. My nyní klepneme na tlačítko Done, a tím je základní proces dokončen.

spamihilator

V systémové liště (vedle hodin) nyní můžeme vidět ikonku, která ukazuje, že Spamihilator je aktivní.

Používáte-li jiný e-mailový klient než je Thunderbird, Outlook, případně Outlook Expres, musíte zadat informace o účtu ručně. To znamená, že musíte zadat uživatelské jméno a tzv. pop3 server. Následující obrázek ukazuje vše podrobněji.

spamihilator

Dalším krokem potvrdíme toto nastavení.

spamihilator

Poznámka: Vytvoříte-li si nový účet ve svém e-mailovém klientu, a chcete, aby tento účet byl také filtrován přes Spamihilátor, jděte cestou Start -> Všechny programy -> Spamihilator -> Setup Wizard. Zde se vám spustí opět přidávání účtů, které bude Spamihilátor kontrolovat.

Čeština
Jistě jste si také všimli, že tento program je v anglickém jazyce. Nemusíte si však zoufat, neboť na jeho domovské stránce můžete stáhnout jazykový balíček. Jestliže tento balíček nainstalujete, program se sám restartuje, a poté se můžete kochat češtinou.

Pokračujeme, ukaž, co umíš…
Nyní se blíže zaměříme na aktivitu programu a jeho kontrolování. Jak jsem se již zmiňoval výše, v systémové liště vidíme ikonku, která ukazuje, že je Spamihilátor aktivní. Klepneme-li na ni pravým tlačítkem, objeví se nám možnost rozšířenějšího nastavení.

spamihilator

V tomto nastavení lze Spamihilátor nastavit blíže tak, jak potřebujete. Např. nastavení odesilatelů:

Blokovaní odesilatele (od těchto odesilatelů budou zprávy automaticky vyhozeny do koše)
Přátelé (zprávy od těchto odesilatelů nebudou nikdy považovány za spam)

Možností nastavení je samozřejmě mnoho, a pokud jste si nainstalovali češtinu, tak věřím, že orientace v tomto programu pro vás nebude žádný problém :).

spamihilator

Avšak klepneme-li na ikonku dvakrát levým tlačítkem, otevře se nám v podstatě nejdůležitější okno – Koš. Zde se ukládají zprávy, které Spamihilátor považuje za spam.

spamihilator

Další důležitou funkcí, kterou Spamihilátor disponuje, je funkce tzv. školení. To znamená, že se v průběhu jeho používání může "učit". Tato funkce probíhá v sekci Škola (pravý horní roh v okně Koš nebo pravé kliknutí na ikonku v systémové liště).

Spamihilátor ze začátku může omylem označit zprávu, která není spam. Je tedy nutné, aby mu uživatel pomohl zpřesnit jeho označování spamu. Pokud se v sekci škola vyskytne zpráva, která je pro vás důležitá, máte dvě možnosti: buď ji označit jako Spam nebo jako Ne-spam.

spamihilator

Po označení zprávy je důležité klepnout na funkci Uč se!, jež je hned vedle.

spamihilator

Tímto se Spamihilator "naučil", že tato zpráva není (případně je) spam. Zapíše si to ve své databázi, a při příštím rozhodování, zda zprávu označit jako spam či ne, si bude jistější na základě pozitivních a negativních slov.

Tuto akci je důležité několikrát zopakovat, než se Spamihilátor spolehlivě "naučí", které zprávy ano a které ne.

Slovo závěrem, končíme…
Doufám, že jsem vás tolika informacemi najednou příliš nezahltil a že se vám tento program bude líbit. Mít šikovného pomocníka, který dokáže ochránit před nevyžádanou a otravující poštou, je myslím velice užitečné.

Nejnovější verzi tohoto programu můžete také stáhnout v naší nové sekci ke stažení.

Neoznámkováno

Obrázek uživatele MirekPluskal

Dobrý večer.Velice zajímavý článek a přehledný návod.Já mám,ale poštovního klienta-Seznam.cz.Je to škoda,že tento program nemohu používat.

Obrázek uživatele tatik

Používám, doporučuji.
Ze začátku je opravdu potřeba se věnovat intenzivněji "výuce", než si předěláme Spamihilátor k obrazu svému. A taky kontrolovat, jestli nezahodil vyžádaný email do spamu.

Obrázek uživatele samootar

Používám poštovního klienta Thunderbird a spam je něco s čím bijuji pořád ale jen ručně bohužel, Tento program si stahnu a ozkouším velice rád moc děkuju. Bed

Obrázek uživatele samootar
[1079] 24.3.2009

Stahl jsem si jej ale on mi kontroluje všechny mejly co jsem je kdy dostal a na všech serverech a to je více jak 4000 mejlů už to i dvakrát celý vypadlo a taky nemůžu přijímat mejly.Co s tím dělat?? Za případnou odpověd moc děkuju. Bed

Obrázek uživatele Jiří Molnár

Obraťte se určitě na naší poradnu. Tohle vypadá na složitější problém...