Vítejte u prvního testování propůjčeného hardwaru. Pro první testování jsme zvolili test rychlostí zapisování a čtení tří flash disků s tím, že jeden z nich má port eSATA. Náš výběr spočinul na těchto zařízeních:
– Corsair Survivor
– Kingston DataTraveller – Mini Slim
– OCZ Throttle
<script type='text/javascript'></script>
Postupně bych se o daných flash pamětech rozepsal a nakonec shrnul vlastní poznatky a výkon.
Corsair Survivor
Tento "nezničitelný" flash disk je poměrně velký oproti dalším dvěma, které máme v testu. Jeho rozměry jsou 84 x 20 x 20 mm a hmotnost 48 g. V balení najdete mimo něj také prodlužovací kabel USB a tzv. "psí známku" s vylisovaným znakem a nápisem "Corsair".
Samotná flash paměť je malá, ale celý flash disk je přizpůsoben k nejdrsnějším podmínkám, jako jsou pády na zem z několikátého patra domu. Přejetí autem, zmrazení, a také by měl vydržet požár a potopení. Viděl jsem několik videí na YouTube, kde zkoušeli různé testy výdrže flash disku, a byl jsem překvapen, protože doopravdy vydržel silné zátěže. Celý ochranný obal je tvořen z velice silného a kvalitního hliníku, ale i přesto si design udržel svou slušnou úroveň.
V ochranném hliníkovém obalu se nám skrývá samotná obálka pro flash paměť, kde je na jejím odvráceném konci od portu USB signalizační dioda pro indikaci přenosu dat mezi pamětí a počítačem.
Ze stran portu USB není flash disk omezen prostorem, takže by neměl být žádný problém s připojením do jakéhokoliv portu USB na PC. Co se týče jeho celkové velikosti, tak na následujících fotkách jí můžete porovnat s kovovou mincí.
Dáte mi jistě za pravdu, že firma Corsair patří k jedné z nejlepších v oblasti výroby operačních pamětí. Je tomu i tak v oblasti flash pamětí? Podle mého mínění tomu tak opravdu je. Jejich flash disky jsou rychlé, pokud mluvíme o rychlosti zápisu a čtení, a následující test to také dokazuje.
Testoval jsem v programu ATTO Disk Benchmark, a poté jsem měřil "reálnou" rychlost přenosu dat pomocí programu Total Commander.
V programu ATTO jsem měřil rychlosti pro různé velikosti přenášeného souboru od 0,5 kb, až po 1024 kb s maximální délkou 32 MB. Největší rychlost zápisu jsem změřil 8 MB/s od velikosti 64 kb, a to samé se čtením, které bylo 26 MB/s.
Měření v Total commanderu jsem provedl na souboru o velikosti 444 MB, a rychlosti dopadly následovně. Maximální rychlost kopírování na flash disk byla 5,9 MB/s a průměrná 5,6 MB/s, a poté maximální rychlost kopírování z disku 66 MB/s a průměrná 53 MB/s.
Další velkou výhodou tohoto flash disku je záruční doba, kterou Corsair stanovil na 10 let.
Kingston DataTraveller – Mini Slim
Tento flash disk jsme vybrali právě kvůli jeho miniaturním rozměrům. Jeho rozměry jsou 39 x 16 x 6 mm a hmotnost cca 2 g. Design je velmi povedený a dokonce díky hornímu prostoru na kroužek od klíčů je možné ji kamkoliv připevnit. Avšak na druhou stranu čtecí plocha USB portu není nijak chráněná a podle mého tedy lehce poškoditelná. Myslím, že se Kingston poučil ze starších typů a co se týče pevnosti, tak tyto typy se opravdu vylepšily, ale doopravdy bych se bál o to poškrábání portu, pokud bych jej měl nosit na klíčích.
Balení je velmi skromné. Je z tvrdého papíru a všechen text jako menší manuál a licenční ujednání jsou na něm, a pokud byste je chtěli číst, musíte celý obal ze stran rozříznout, případně roztrhnout.
Ze strany, kde jsou umístěné čtecí plochy USB rozhraní je barva flash disku černá, z druhé je šedá.
U tohoto flash disku je opravdu nejzajímavější jeho velikost, takže zde další dvě fotky s porovnáním kovové mince.
Kingston je další skvělý výrobce operačních pamětí, a tak ani u flash disků neotálí. Pojďme se tedy podívat na naměřené rychlosti.
Program ATTO mi ukazoval nejvyšší rychlost opět při zápisu od 64 kb, a to rychlost zápisu 13 MB/s a rychlost čtení 22 MB/s.
V Total Commanderu jsem naměřil maximální rychlost kopírování na disk 12,5 MB/s a průměrnou 12,4 MB/s. Poté pak maximální rychlost kopírování z disku 26 MB/s a průměrnou 25,5 MB/s.
OCZ Throttle
Nakonec tu máme nejzajímavější flash disk, který jsme vybrali. A čím, že je tak zajímavý? Kromě USB rozhraní má také rozhraní eSATA, které disponuje mnohem většími přenosovými rychlostmi.
Další velký rozdíl toho flash disku je, že se vám po připojení zobrazí jako pevný disk a ne jako vyměnitelné zařízení. Dokonce v systémové nabídce pak můžete disk naformátovat a změnit způsob formátování z FAT32 na NTFS. Já jsem měřil oba dva typy souborového systému.
Design flash disku je vcelku jednoduchý, ale pohodlný na nošení. Nemá však žádné otvory pro připevnění.
V balení nalezneme kromě flash disku ještě také prodlužovací kabel na USB, který také funguje jako redukce z mini-USB na klasické USB typu A. Throttle totiž nemá samčí port USB, a když už se výrobci rozhodli, že ho zde nezavedou, tak aspoň snížili jeho rozměry. Nejspíše také kvůli celkovým rozměrům flash disku.
Samičí port USB tedy poté vypadá takto:
A port eSATA takto:
Co se týče velkosti, můžete se podívat na následující fotografie a porovnat s kovovou mincí. Měřené rozměry jsou 78 x 30 x 11 mm při hmotnosti 18 g.
Měření bylo celkem obsáhlé a bohužel jsem nezměřil rychlost přenosu přes USB v souborovém systému NTFS, ale pouze FAT32, eSATA rozhraní jsem ale změřil v obou případech.
V programu ATTO pro režim USB a typ FAT32 jsem naměřil největší rychlosti zápisu opět od 64 kb a to rychlosti 63,7 – 65,5 MB/s a poté čtení 66,6 – 67,8 MB/s.
S rozhraním eSATA a souborovým systémem FAT32 jsem naměřil maximální hodnoty už od 32 kb, a to zápis 27 – 28,4 MB/s a čtení 93 – 97,2 MB/s.
A nakonec v programu ATTO s rozhraním eSATA a s NTFS jsem naměřil maximum od 32 kb a to zápis 27,6 – 28,8 MB/s a čtení 96 – 97 MB/s.
Pokud porovnáme tyto rychlosti s předešlými flash disky, tak zjistíme, že Throttle si vede nejlépe i s rozhraním USB.
Zde tedy vidíme, že se rychlosti v ATTO moc nemění po zformátování na NTFS. V Total Commanderu se mi ale povedlo zaznamenat větší rozdíly, a to i rozdíly ohledně rychlostí s rozhraním USB oproti předešlým flash diskům.
Opět jsem zapisoval soubor o velikosti 444 MB.
S rozhraním USB a FAT32 byla maximální rychlost kopírování na disk 6 MB/s a průměrná 5 MB/s. Kopírování z disku pak 27 MB/s a průměrná 25 MB/s.
Vidíme zde tedy srovnatelnou rychlost kopírování z disku jako u flash disku firmy Kingston a rychlost kopírování na disk zas s flash diskem společnosti Corsair.
S rozhraním eSATA ale rychlosti byly mnohem větší: maximální rychlost kopírování na disk s FAT32 byla 30 MB/s a průměrná 27 MB/s a maximální rychlost kopírování z disku 115 MB/s a průměrná 111 MB/s.
Po přeformátování na souborový systém NTFS byla rychlost kopírování na disk trochu rozdílná. Maximální rychlost kopírování na disk byla 60 MB/s a průměrná 38 MB/s, ale rychlost kopírování z disku byla úplně stejná jako u FAT32, tedy 115 MB/s a průměrná 111 MB/s.
Tento flash disk na rozhraní eSATA asi nejspíše nemá konkurenci u rychlostí flash disků s rozhraním USB. Otázkou ale je, kde se všude setkáme s eSATA portem? Nové základní desky a notebooky už je mají, ale ti, co mají starší hardware, jistě šáhnou po flash disku s USB portem.
Pokud bych si měl vybrat, jaký flash disk zvolit, tak by to byl Kingston DataTraveller – Mini Slim, protože hodně lpím na velikosti, a přece jen Survivor je pro mě moc velký, a Throttle zas nevyužiji, protože já osobně eSATA port na žádném PC nemám. Nakonec přikládám ještě přehlednou tabulku s výpisem rychlostí všech disků, kde jsou uváděny maximální naměřené hodnoty, které jsou ještě zaokrouhlené.
Rozhraní USB (zápis,čtení)
|
Rozhraní eSATA a FAT32 (zápis, čtení)
|
Rozhraní eSATA a NTFS (zápis, čtení)
|
|
Corsair Survivor
|
8 MB/s, 26 MB/s
|
-
|
-
|
Kingston DataTraveller – Mini Slim
|
13 MB/s, 22 MB/s
|
-
|
-
|
OCZ Throttle
|
66 MB/s, 68 MB/s
|
28 MB/s, 97 MB/s
|
29 MB/s, 97 MB/s
|
Rozhraní USB (zápis,čtení)
|
Rozhraní eSATA a FAT32 (zápis, čtení)
|
Rozhraní eSATA a NTFS (zápis, čtení)
|
|
Corsair Survivor
|
6 MB/s, 66 MB/s
|
-
|
-
|
Kingston DataTraveller – Mini Slim
|
13 MB/s, 26 MB/s
|
-
|
-
|
OCZ Throttle
|
6 MB/s, 27 MB/s
|
30 MB/s, 115 MB/s
|
60 MB/s, 115 MB/s
|
Vše bylo měřeno na rozhraní USB typu 2.0.
Za zapůjčení flash disků děkujeme našemu partnerovi – firmě LTEC.cz.
:) palec nahoru... budou i testy vydrze? :) chybi mi tu bullet od pretecu :P
Díky :) ... testy výdrže určitě ne, protože disky byly půjčené :P
Víte, ale udávat někde rychlost 68 MB/s u rozhraní s maximální teoretickou propustností 480 Mb/s (60 MB/s), které však v praxi nikdy nepřesahuje výrazně hranici 35 MB/s, je opravdu nesmysl.
S "maximální teoretickou propustností" sám to píšete. Když je to blbost, tak si to ověřte sám. Napsal jsem zde výsledky, které jsem pozoroval v programech. Doopravdy jsem si to nevymýšlel z hlavy ;-)
Maximální teroreticky možná dosažitelná rychlost USB 2.0 60 MB/s (480 Mb/s) je pořád menší než 68 MB/s, takže jsem nepochopil vaši odpověd. A toho, že reálně z USB víc jak 35-40 MB/s prostě nevytáhnete, za tím si také stojím. Zkuste to u externího pevného disku, samotné disky zvládají až ke 100 MB/s, ale kolik z něj vytáhnete přes USB při dlouhodobém sekvenčním čtení? (Např. kopírování filmu)
Ale já vás neobviňuji z toho, že si vymýšlíte. Opravdu věřím, že onen program tuto hodnotu vypsal, jenže je jasné, že je naměřená hodnota výrazně ovlivněná prací cache operačního systému.
Proto jsem právě nechal porovnat výsledky ze dvou odlišných softwarů. Flash paměti jsem testoval vůbec poprvé a snažil jsem se to pojmout co nejvíce uživatelsky, tedy tak, jako když s tím na průměrné PC sestavě budete pracovat. Profesionální výsledek nám už pak ukáže takový software, který je k tomu přizpůsobený a to ten ATTO. Nebo by alespoň měl a zdál se mi ten správný, zkoušel jsem jich více, ale nenašel jsem takový, který by pracoval se všemi zařízeními, které jsem měl zrovna na testování.
Autor zrejme nikdy neslysel slovo "preteceni" a veri vsemu co vidi. Smutne.
Váš příspěvek je bohužel také smutný. Je mi líto, že sem chodí takový ignoranti, ale v Čechách je jich dost a nejen zde. Když tak dobře víte o co jde, tak jste to mohl napsat a ne jen kritizovat za něco, co je pro mě nyní pouze pojem a o pojmu "přetečení" jsem opravdu nikdy neslyšel. Délka kopírování je napsaná správně a z toho vychází určitá rychlost, která nemusí být taková, jaká je ve skutečnosti přenosová rychlost zařízení na sběrnici. O to mi ale vůbec nešlo a ani to nikde není popisováno jako přenosová rychlost zařízení. Mě šlo o laickou rychlost práce s flash diskem, o nic víc, tak se příště nejdříve zamyslete, než budete něco psát.
Díky za zajímavé srovnání flash disků.
Kritika, která je zde v diskusi není opravdu na místě.
Tento test je stručný a jasný. Je jasné, že v určitých situacích se flash disk chová různě, proto kritici, rejpalové a rádoby odborníci běžte rozdávat moudra tam, kde se testeři zabývají komplexním měřením flash disků.
Tento test je pro běžného "konzumenta" absolutně dostačující a přínosný.
Jinak já vlastním flash disk 8GB slim kingstone a nosím ho na opravdu objemném svazku klíčků, tento disk vypadá dosti náchylně kvůli nekrytým kontaktům, ale můžu vás utvrdit v tom, že vydrží opravdu hodně :-)
Díky moc za tento komentář, moc mě potěšil. Konečně někdo, kdo pochopil smysl "laického" testování :-) ... jinak také děkuji za Váš názor a zkušenost s Kingstonem.
Dobrý den,
určitě jste s testy ztratil trochu času ale vždy se najde někdo kdo chce být chytřejší a hned druhého napadá. Mě se také nezdá první naměřená hodnota u OCZ ale stačilo se kouknout na obrázek pozorně a možná jsem přišel kde se stala chyba. Flashka se při připojení určitě nehlásila jako disk C takže jste asi jen zapomněl vybrat správný disk a naměřil jste váš HDD.
S pozdravem Nosmis.
Aha vidíte to, máte pravdu. Tam je opravdu chyba, bohužel teď to už nenapravím, nemám kde si "Flashku" půjčit. Ale díky za napsání, aspoň jste mi ukázal kde tu chybu najít =)
Jedná se o zajímavé srovnání flash disků. Test obsahuje užitečné informace pro laické uživatele doplněné vhodnými ilustračními fotografiemi (velikost a design).
"Jedná se o zajímavé srovnání flash disků." fakt? =o
"Jedná se o zajímavé srovnání flash disků." fakt? =o
Nemá někdo zkušenost s flashkou Verbatim?