Notebooky jsou již několik let naprostým standardem v počítačovém světě. Čím dál více se samozřejmě vyvíjí jejich výkon do podoby dnešních ultrabooků. Ovšem výkon není vše, že?
<script type='text/javascript'></script>
Společnost NajmTek se podívala na dnešní notebookový trend z trochu jiného pohledu: s příchodem tabletů a jejich rychlým ohlasem mezi uživateli, si uvědomila, že dotyková technologie může být velice silným faktorem v ovlivnění spokojenosti uživatelů. Proto se pochlubila se svým novým modelem – prototypem Ubook. Dvoudisplejovým notebookem, u kterého druhý displej zastupuje klasickou klávesnici.
A jak tento "speciální displej" funguje?
Velikost tohoto displeje činní 12 palců a vše funguje klasicky, pouze s tím rozdílem, že píšete text na digitální klávesnici. To s sebou přináší hned několik výhod; nejen, že si rychle a pohodlně můžete nastavit zobrazení klávesnice, jazyk apod., ale je možné také použít stylus a efektivně kreslit (technologie multitouch je samozřejmostí).
Myšleno je také na možnost libovolného nastavení ovládacích prvků, které ocení zejména vývojáři. Podle některých informací by měl Ubook disponovat technologií CUDA, což přinese také bezproblémové zvládnutí i náročných programů typu Photoshop apod. Dostáváme tím tedy více možností využití, nežli jen podobu "klávesnicového" displeje (po uvedení na trh by se měly objevit např. aplikace simulující klasický touchpad).
A technická stránka?
Po technické stránce se tento prototyp může chlubit nemalým výkonem: srdcem mu je Intel Core i7-2860QM (2,5 GHz, Sandy Bridge), o zobrazení se postarají grafické karty: Intel HD 3000 a Nvidia GeForce GT 460M. Operační paměť činní 6 GB DDR 3. Data je poté možné ukládat na SSD disky o kapacitách 128, 256 či 512 GB. Dále nechybí klasická výbava - WiFi, dva porty USB 2.0 (přičemž disponuje také jedním 3.0 USB), HDMI, čtečka pam. karet (6v1), síťová karta a webkamera s 1,3 MPX. Druhý (klasický) displej disponuje velikostí 13" (rozlišení činní 1440 x 900), přičemž je osazen senzorem pro regulaci potřeby jasu.
Následující video znázorňuje vše v praxi:
Podobných konceptů se v minulosti objevilo už víc, ale žádný se neprosadit a tipuji, že teď to nebude jinak...
No já hlavně pochybuju, že se v našich končinách s nějakým notebookem "Najmtek" vůbec kdo setká...
Video ukazuje zajímavé až podivuhodné ovládání, ale žádné psaní. Zajímalo by mě, jak by se uživatel klonil k používání takového to stroje po několika hodinách psaní prostého textu. To se obávám, že bude dost bídné a klasickou klávesnici to nebude schopné nahradit. To už mi přijde lepší nějaký otočný, odpojitelný, nebo překlápěcí displej, pro přeměnu notebooku na tablet.
Je pravda, že takový koncept už představil jeden z u nás běžných výrobců a neznám nikoho, kdo by si to koupil. Ikdyž je to zajímavé, pro psaní textu je prakticky nepostradatelný hmatový vjem z kláves. Ostatně to je hlavní kámen úrazu psaní na tabletech.
Ale už je to myslím čtvrt roku, co jsem četl o projektu, bohužel už si nepamatuju výrobce, který vede vývoj, kdy se snažili vyvinout dotykový display, který by byl schopný díky nějaké elektricky tvarovatelné vrstvě, "vytlačit" klávesy na povrchu displaye. V praxi mělo jít o to, že by se tvar povrchu displaye měnil v závislosti na zobrazovaném obsahu. Například v případě zobrazení softwarové klávesnice by se na povrchu displaye vytvarovaly cca 3mm vysoké "klávesy" odpovídající zobrazené klávesnici, nebo v případě spuštění oblíbeného malovaní, by na ploše plátna byl display hladký a v místech tlačítek nástrojů by se opět na povrchu displaye vytvarovaly "kopečky".
Tento koncept se mi nezdá zrovna 2x použitelný a příjemný...