Stahování dat ze serverů je užitečné a určitě rychlé řešení, jak stáhnout požadovaná data. Ale co uděláte, když má server výpadek či je z něj obsah smazán? Nic, tohle se vám u torrentů nemůže stát. Co to je, jak to funguje? To se dozvíte v následujícím článku. Ale nejdřív, než se dostaneme k torrentům, řekneme si něco o P2P sítích.
<script type='text/javascript'></script>
P2P je zkratka anglického názvu peer-to-peer, ve volném překladu rovný s rovným, a je to způsob architektury sítí, kde vy jako klient při stahování dat nekomunikujete se serverem, ale přímo s klientem. Tj. nestahujete data z úložiště na serveru, ale z úložiště jiného klienta, čili přímo z harddisku jiného uživatele.
Tímto úvodem se tedy dostáváme k dalšímu pojmu, jímž je torrent, neboli BitTorrent. Princip torrentů byl poprvé představen v roce 2002 a od té doby se stal velice populárním. Torrent pracuje na P2P principu.
Velice jednoduše se to dá vysvětlit následovně na malém příkladu: vyjde nový film a vy si ho chcete stáhnout. Tudíž začnete hledat, ale zjistíte, že ze všech normálních serverů již byl smazán. Jenže "ejhle", jiný koumák si film již stihl stáhnout a vytvořil torrent a nechal ho volně šířit. Tímto se z našeho koumáka stává seeder, čili poskytovatel, který má všechny části (party) použitelné a my je od něj můžeme stahovat. Začneme tedy stahovat první část, pak druhou, třetí, čtvrtou a tak dále. Mezitím jiný uživatel zapne torrent daného filmu a začne od nás stahovat první part, druhý, třetí, ale najednou my PC vypneme. Co pak? Jednoduše začne stahovat od seedera, který má všechny části použitelné.
My pak PC zapneme (výhoda torrentů - můžete je pozastavit, či přerušit, a pak pokračovat) a stahujeme dál. Mezitím film již stáhlo více lidí a stávají se tak seedery, jestliže nechali torrentový program běžet, a my od nich můžeme vesele stahovat. Tudíž z toho plyne, že čím více lidí se sdílení účastní, tím lepší a rychlejší stahování je.
Výše vysvětlený princip mne přivádí k důležitému faktu - legálnost stahovaných dat. Neděláme si iluze, že někdo stahuje z torrentů jen Open Source programy, či jiné volně šiřitelné distribuce. Samozřejmě, že se torrenty využívají převážně ke sdílení ilegálního obsahu. A zde je tedy ten háček. Je to jedna velká ilegální síť a BSA (Business Software Alliance) ji nemá ráda. Nezapomínejme, že podle české legislativy je stahování legální, ale ne však sdílení/poskytování.
Pěkný článek.
Nikdy jsem nepochopil jak je to s těma "seederema".
Teď už to chápu ;)