<script type='text/javascript'></script>
V současné době jsou počítače důležitým zdrojem obživy pro většinu z nás. Někteří musí každý den sedět dlouhé hodiny u stolního počítače, aby zpracovali kancelářskou práci. Jiní lidé se zase rádi odreagují po příchodu domů na notebooku nějakou zajímavou počítačovou hrou, u které přestanou sledovat čas. Pro jakoukoliv dlouhodobou práci u desktopu či laptopu bychom si měli umět správně vybrat základní periferie, mezi něž patří také počítačová myš. Na trhu je enormní množství doplňkového hardwaru a záleží pouze na vás, který typ si vyberete. Je třeba si však uvědomit, že čím více času trávíte u počítače, ať už pracovně nebo jen pro zábavu, tím větší částku byste měli investovat do kvalitního vybavení.
Podle jakých kritérií vybírat herní myš?
Každá počítačová myš splňuje jiná kritéria, která se hodí k jiným účelům. Jestliže je vaší nejčastěji vykonávanou činností u počítače hraní PC her, měli byste si pořídit myš přizpůsobenou přímo potřebám profesionálních hráčů. Základem správného výběru herní myši je vhodná ergonomie. Myš je lepší v prvé řadě vybírat podle toho, jak se vám drží v ruce a ne jen podle toho, jak vypadá na obrázku. Před nákupem byste si měli vyzkoušet, zda vás s určitým modelem nebude po delším hraní bolet zápěstí, zvlášť pokud se jedná o netradičně vytvarovaný kousek. Přece jen myš není nejlevnější kousek techniky, který byste obměňovali každý měsíc. Její tvar by měl co nejlépe korespondovat s velikostí vaší dlaně. Pokud jste leváci, je třeba se poohlédnout po herních myších vhodných pro leváky. Výběr je sice omezenější, nicméně i tato možnost se na trhu nabízí.
Zásadním kritériem pro výběr je počet tlačítek, která je možné naprogramovat dle vašich požadavků. Správná herní myš by měla mít alespoň dvě postranní tlačítka dobře dosažitelná palcem a tlačítko nad kolečkem pro změnu citlivosti. Celkový počet tlačítek myši by neměl být větší než takový, na který jste zvyklí. Jedno tlačítko může zastoupit specifickou funkci nebo zmáčknutí několika kláves najednou, což snižuje reakční dobu hráče.
Dalším důležitým parametrem pro nákup vhodné herní myši je její povrch. Obecně se nedoporučuje vybírat modely, které mají lesklý povrch. Jednak se rychleji zašpiní a při delším hraní vám může zpocená ruka po lesklém povrchu snáze klouzat. Vhodnější volbou jsou tedy počítačové myši s matným povrchem. Někdy je třeba zohlednit také hmotnost vašeho budoucího "elektronického hlodavce". Myš s optimální váhou by se vám měla dobře ovládat i po několika hodinách hraní. Vybrané druhy herních myší jsou dokonce dodávány se samostatným závažím pro umělé navýšení hmotnosti, což napomáhá přesněji ovládat zařízení na podložce. Při nákupu myši pro hraní počítačových her si, pokud možno, dále všímejte kvality zpracování, odporu a zdvihu tlačítek nebo podsvícení, i když barevné diody vždy plní pouze designovou funkci.
Příklady herních myší:
- MSI Clutch GM70 Gaming - recenze http://pctuning.tyden.cz/hardware/klavesnice-mysi-joy/48043-msi-clutch-gm70-gaming-mys-co-ma-vsechno?start=1
- Corsair Glaive RGB - recenze http://tech-zone.cz/recenze-corsair-glaive-rgb-herni-mys-skoro-kazde-ruky
- Logitech G502 Proteus Spectrum - recenze https://doupe.zive.cz/clanek/logitech-g502-proteus-spectrum-co-vsechno-dokaze-herni-mys-recenze
- A4tech Bloody R70 - bezdrátová cestovní herní myš s futuristickým designem
Podle jakých kritérií vybírat pracovní myš?
Stejně jako u herních myší, také u pracovních myší je nejdůležitější vlastností ergonomie. Myš vám zkrátka musí dobře padnout do ruky, všechna tlačítka musí být lehce dosažitelná a chod kolečka musí správně pracovat. Sázkou na jistotu jsou univerzální myši se symetrickým tvarem střední velikosti, což je ideální volba taktéž pro leváky. U myší souměrného tvaru můžete jednoduše změnit nastavení tlačítek na opačnou orientaci a otočit kurzor ukazatele.
Neméně důležitou specifikací vyhovující kancelářské myši je citlivost. Pojem označovaný zkratkou DPI (Dots Per Inch) můžeme definovat jako číslo, které určuje, kolik obrazových bodů se vejde do délky jednoho palce (2,54 cm). Jinými slovy jak detailně dokáže senzor myši snímat povrch pod sebou a jak rychle se posune kurzor po displeji. Čím je číslo DPI vyšší, tím kratší pohyb rukou musíte myší na podložce udělat, abyste pohnuli kurzorem z bodu A do bodu B. Proto je vždy výhodnější koupit takový model myši, který nabízí více úrovní citlivosti. Pro pohodlnější a efektivnější práci se doporučuje používat aspoň 1600 DPI, nicméně ani vyšší hodnota nebude na škodu, a to obzvláště používáte-li monitor s vysokým rozlišením.
S citlivostí jde ruku v ruce také odezva, která se udává v ms nebo Hz. Měla by se pohybovat v rozmezí 1-2 ms (500-1000 Hz). Mezi další vlastnosti, které byste měli při nákupu pracovní myši sledovat, patří velikost, počet tlačítek, hmotnost, rychlost snímání, druh senzoru, typ napájení a kompatibilita s operačními systémy. Přednostně si před koupí zkontrolujte zpracování přívodního kabelu. Obvykle je omotaný kabel myši praktičtější než obyčejný pogumovaný z důvodu lepší životnosti a snadnější ohýbatelnosti. Cena myši pro běžnou kancelářskou práci se pohybuje v řádech několika stovek korun. Samozřejmě v obchodech najdete i dražší luxusní kousky, takže záleží jen na vašich preferencích, ale vězte že s kvalitnějším zařízením vám půjde práce od ruky rychleji. Nezapomínejte si pořídit rovněž adekvátní ergonomickou podložku pod myš.
Příklady vhodných myší pro práci:
- RAZER Mamba - recenze http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/periferie/test-razer-mamba-2015-nejlepsi-pocitacova-mys-na-trhu.html
- Yenkee Ambush - https://indian-tv.cz/clanek/hardware-test-yenkee-yms3017-ambush-v1gjgn
- Logitech Wireless Mouse M705
Optickou, kuličkovou nebo laserovou?
Počítačová myš je polohovací zařízení, jehož pohybem ovládáme grafické uživatelské rozhraní počítače. Informace o pozici myši na pevné podložce je zpracována počítačem a převedena do digitální podoby - kurzoru na displeji. Pro zjištění přesné pozice se používá několik různých možností, podle nichž dělíme myši na kuličkové, optické a laserové. Myši s kuličkou patří v dnešní době k archaickým řešením. Pro určení polohy se využívala kulička umístěná zespodu zařízení. Jak se kulička otáčela, počítač zaznamenával její pohyb. Kulička se však často zanášela nečistotami a špatně reagovala na rychlé pohyby. Optické myši jsou pro zaznamenání polohy vybaveny LED diodou, pro běžného uživatele jsou plně dostačující. Laserové myši patří na trhu mezi špičku. Místo LED diod mají laser a jsou velmi přesné pro precizní práci na počítači.
Technologie BlueTrack?
Systém BlueTrack, který představila společnost Microsoft v roce 2008, funguje na principu paprsku modrého světla. Tento druh myší obdařených LED diodou vám umožní pracovat i na nerovném a lesklém povrchu, jako je dřevo, koberec, látka, mramor, sklo apod. I když si vyspělá technologie BlueTrack poradí oproti klasickým laserovým modelům myší s většinou materiálů, bohužel se masivně nerozšířila. Myši s modrou LED diodou se objevují pouze u vybraných počítačových periferií firmy Microsoft - např. Microsoft Wireless Mobile 3500, Microsoft Arc Touch, Microsoft Sculpt Ergonomic.
Drátovou nebo bezdrátovou?
U pracovních i herních myší je možné vybírat ze dvou druhů napájení. Bezdrátové počítačové myši mají obecně vyšší hmotnost, jelikož mají ve svém těle navíc schován zdroj napájení. Baterie je nutné jednou za čas vyměnit nebo dobíjet. Na druhou stranu obyčejné počítačové myši s kabelem se mohou zamotávat a nejsou vhodné na cestování. Někteří výrobci počítačových myší nabízí modely, které umožňují kombinaci obojího - když vám dojdou baterie, můžete je připojit k počítači kabelem.
Další zajímavé zdroje informací:
- Nevhodně přizpůsobené pracovní prostředí, včetně špatně zvolené počítačové myši a podložky pod zápěstí, může při dlouhodobé práci u počítače vést k závažným zdravotním problémům. Může se dostavit tzv. syndrom karpálního tunelu, o kterém se více dočtete v našem článku.
- Jak funguje počítačová myš a pohled do historie
- Test bezdrátových myši do 1000 Kč
Vše je anglicky (což navíc neumím) a nějak mi to nejde ji naprogramovat.
- Mohl by se mi prosím někdo trpělivý věnovat ?
Předem VŠEM děkuji, za konkrétní rady a odpovědi.
Pěkný den Vám přeje, JARDA
Čau,
doporučíte mi nějaký konkrétní recenzní server, kde bude na výběr více herních myší? Internetový balast mi jako laikovy dělá velké problémy s tím, abych se k něčemu viditelně smysluplnému prokousal.
Díky moc :).
Pokud jde o herní myš, doporučuji jedině značku Razer. Stojí sice víc, ale vyplatí se. Mám už od této značky asi 5 myš a maximální spokojenost. Hraju CS a CoD.
diky za fajn tipy, ja nakonec vybral mys A4tech a jsem s ni velice spokojen, neni to moc znama znacka ale za malo penez dostanete opravdu hodne muziky