Tématům s ohledem na baterie se poslední dobou věnujeme trochu více. Věříme, že to určitě není na škodu. Aktuální trend, který mluví ve prospěch přenosných zařízení, nám je k tomu solidním důkazem.
<script type='text/javascript'></script>
Již z nadpisu je dozajista zřejmé, že se budeme zajímat o nabíjecí baterie. Jejich výdrž je podmíněna hned několika faktory, ale za ty nezákladnější tři bychom měli určitě vyjmenovat kapacitu, hardwarovou specifikaci notebooku/netbooku a náročnost použití. I když poslední dva faktory nejsou vlastně žádnou přímou vlastností baterie, ovlivňují velmi zásadně její výdrž. Musíte je brát v potaz, abyste pak nebyli s efektem nové baterie zklamáni. Hardwarová výbava (především herní grafiky a silné procesory) totiž v silnějších strojích dokáže výkon baterie snížit až o 30%, protože spotřeba je zákonitě vyšší. Taktéž nelze dát rovnítko mezi standardní kancelářskou práci a například sledování filmu či hraní hry.
Pokud jsme si těchto externích faktorů vědomi, zaměřme se proto nyní na baterii jako takovou. Zmínili jsme tu kapacitu: u té lze velmi jednoduše říci, že čím více článků baterii tvoří, tím bude její kapacita vyšší a tím zákonitě delší i doba reálného provozu na nabití. Počet článků se pohybuje mezi třemi až devíti, přičemž ty tříčlánkové nalezneme povětšinou jen u netbooků, jejich výdrž však je velmi malá (max. 2 – 2,5 hod.). Je tedy doporučeno dívat se (pokud možno) po více článkových (nejlépe s kapacitou nad 5000mAh).
Důležitým aspektem ve výběru baterie je také zvolení správného typu. V zásadě bychom mohli rozlišit baterie do tří typů: NiMH, Li-Ion a Li-Pol. NiMH je nejstarší typ, který se dnes již u notebooků nepoužívá (nalezneme jej dnes spíše u aku-nářadí). Li-Ion jsou v současnosti nejrozšířenějším typem, lákají především svojí delší životností a ekologičností (oproti NiMH). Avšak baterie do notebooku s nejlepším poměrem výdrž/životnost se v dnešní době pojí se třetím typem Li-Pol. V nejnovějších mobilních telefonech a noteboocích se tak dozajista s ním setkáme a v případě nutné výměny bychom se měli opět dívat po tomto typu. Inovativní chemické složení oproti Li-Ion zaručuje vyšší kapacitu a nižší hmotnost.
Před samotným nákupem si určitě prostudujte příbalový leták k vašemu zařízení, kde bude jistě specifikováno, se kterými typy baterií je kompatibilní. Vyhnete se tak dalším případným problémům.
Související odkazy:
Chtěla bych se zeptat na to, jak s baterií notebooku zacházet, aby vydržela co nejdéle. Mám notebook, který často využívám jako "stolní počítač", tedy že mám možnost připojit notebook do elektriky. Vždy jsem si myslela, že je nejlepší, když notebook po nabytí okamžitě odpojím, aby si na neustálý přísun elektriky baterie "nezvykla" a nezkracovala se tak její výdrž. Jednou jsem ale slyšela že je naopak lepší mít notebook do elektriky zapojený neustále, pokud je to možné, aby se beterie neničila. Jak to tedy je?
Děkuji
Ty ne uplně obyčejné a staré notebooky jsou chytré - mají přepínač mezi baterií a adaptérem (a kondenzátor pro vyrovnání přechodu), a když je baterie nabita (ohlásí se stavem nabito), přepínač ji odpojí a jede přes adaptér. Při odpojení adaptéru začne ždímat připojený kondenzátor a mezitím připojí baterii. Druhá možnost je baterii nabít a vyndat, a jet jen na adaptér. V případě výpadku ovšem nemůže nastoupit baterie jako záložní zdroj..
Důležitější je spíš, že li-ion baterie mají paměť - pokud ji vybiješ na 10% a nabiješ na 90% a takto párkrát zopakuješ, začne obvykle hodnoty mimo ignorovat (90% se stane maximem, 10% minimem). Pak je potřeba ji zkalibrovat úplným vybitím (přes odpor, žárovičku,..) a znovu nabít naplno. Plnou kapacitu jí to nevrátí, ale rehabilitaci jí to udělá. Čím méně se bude nabíjecí cyklus přerušovat a stav baterie bude ve větším rozsahu, tím déle vydrží baterie mít plnou kapacitu.
Obvykle pak baterka vydrží tak 1000 nabití a vybití..