Původně jsem chtěl napsat další díl článku Havěť na pokračování. Když jsem však pročítal fóra, narazil jsem na problém týkající se zapůjčování IP adresy. Zaznamenal jsem poměrně dost dotazů na přidělování IP adres, respektive na čas její vypršení..
Co k tomu říká Microsoft? To zjistíte na níže uvedeném odkazu.
http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/windowsserver2003/cs/librar...
Pokud nejste odborník, nejsem si jistý, jestli jste pochopili, co se stane, když doba zapůjčení adresy vyprší, nebo co máte dělat.
Procházel jsem různé články na Internetu a přiznám se, že byl problém najít článek, kde se o této problematice psalo jasně a srozumitelně. Proto se o to pokusím, přesto bych zmínil trochu teorie, kterou se snažím popsat "user friendly".
K čemu IP adresa slouží? Jednoduše řečeno, pomocí IP adresy je identifikován jednoznačně Váš počítač v síti, v našem případě Internet. Chcete-li zobrazit nějakou internetovou stránku, musí odesílající server vědět, kam tyto informace poslat. A to pozná podle IP adresy.
Jak se IP adresa zapůjčuje? Proč se zapůjčuje, plyne z předešlého odstavce. Většina z Vás má nastaveno získat IP adresu ze serveru DHCP automaticky. Tady bych skončil a přeskočil bych, jak se to děje.
A teď to nejdůležitější. Co se stane, když vyprší doba zapůjčení? Odpověď je jednoduchá. Z hlediska uživatele nic. Nemusíte se obávat, že Vám nepůjde internet nebo dokonce reinstalovat Windows. Při každém zapnutí počítače se Vám přidělí nová IP adresa a s ní dostaneme i novou dobu zapůjčení. Pokud vypnete počítač dříve, než Vám doba vyprší, neděje se nic. Pokud budete mít počítač zapnutý a vyprší doba zapůjčení, jednoduše se prodlouží, aniž by jste to jako uživatel postřehl.
Pěkně je výše uvedená problematika popsána na
http://www.pdf-info.upol.cz/TPS/prednasky/pred%2011.htm#eProto bych na tyto stránky odkázal zájemce, kterým nestačí tento článek.
je nejak mozne aby mi adresa zustala porad stejna???
Dobrý den,
dotaz spíš směřujte do poradny, ale co se týče vašeho dotazu, tak ip zůstavájí stejné pokud se k určité síti připojujete znova, čili poprvé dostanete nějakou ip a podruhé tu samou. DHCP si Vás, tak prostě pamatuje...